O chovu činčil

Činčilka je vlastně polodivoké zvíře. Určitě se k ní nelze chovat jako k pejskovi nebo kočce. Nicméně při velké trpělivosti a citlivému přístupu, může být činčilka docela ochočená. To znamená: přiběhne si pro pamlsek, jde na ruku, nechá se hladit, drbat pod krčkem nebo sedí na rameni.

Při dovezení činčilky domů, ji nechte co nejdéle v klidu, dejte ji koupelničku s pískem, aby se zbavila stresu a počítejte s tím, že skoro nebude jíst a pít dva dny. Dejte jí čas, aby si zvykla na všechny změny. Hlavně jí nepouštějte proběhnout, dokud není na vás zvyklá. Určitě jí neprospějete, když jí pak naháníte zpět do klece!

Skříň/klec nesmí být umístěna v průvanu a na slunci. Zvířátko by mohlo uhynout, pokud je v místnosti vysoká teplota. A ve vlhké místnosti se mohou objevit zdravotní problémy včetně plísně.Na ruch domácnosti si rychle zvykne, přesto ji musíte dopřát přes den klid, aby se vyspala (to znamená: nechodit za ní, nemluvit na ní, nerušit ji). Krmení je nejvhodnější dávat večer.

Strava

  • 1 lžíce pelet (ne směsek)-lze kombinovat i s více pelety pro zpestření chuti
  • kvalitní  seno do seníčku- je to základ stravy
  • voda v napáječce

Pamlsky

  • kustovnice čínská (hodně vitamínu B)
  • sušená jablíčka (1x denně 1ks)
  • kuličky Vitakraftu (1x denně 1ks)
  • sušené plátky mrkve (1x týdně troška-obsahuje plno vitamínů a jeji žvýkání je prevencí přerůstání stoliček)
  • ovesné vločky (kávová lžíčka-pomáhá pro přibírání na váze,ale ve velkém množství, může způsobit zácpu)
  • sušené šípky (vitamín C)
  • rozinky (1x denně 1ks, neslazené)
  • sušené lístky růží (1-3 kousky denně -ne z kupovaných, jsou nebezpečné kvůli postřikům, barvám,..)
  • svatojánský chléb (1-3 kousky denně-prodává se ve zverimexech)


Další dopňky stravy

  • sušená kopřiva, pampeliška, heřmánek, ibišek, ostropestřec Mariánský (vše musí být vyprané a řádně usušené)


Veškeré bylinky a pamlsky vhodné pro činčilky jsou uvedené na stránkách https://www.fojtl.cz/cincily.php

Koupání

  • koupelničku můžeme dávat denně, nebo ho nechat nonstop. Nezapomeňte písek prosit dle potřeby.  Koupelnička může být i ze starého smaltovaného hrnce, nebo skleněné kruhové akvárium nebo jsou i speciální koupelničky přímo pro činčily. Písek je též speciálně určen pro činčily. Objednávám v eshopu. Kupuji písek Sepiolitte.

Voda

  • dává se odstátá nebo převařená. Měníme denně, může být i ob den. V napáječce se může objevit řasa, takže jednou za čas je třeba vyčistit včetně pitítka. Do vody se 1x měsíčně může přidávat jablečný ocet nebo přípravek pro králiky na úpravu kyselosti ve střevech

Broušení zubů

  • jabloňové klacíky ( z chemicky neošetřených stromů, řádně očistěné a 3 dny zaschlé). Do klece lze dát siporex, sépiovou kost,...

Bydlení

  • jsou speciální klece pro činčilky ale z mojí zkušenosti je lepší skříňka 1 m vysoká, 1 m široká a 0,5 m hluboká. Na dno se dává podestýlka-je velký výběr. Od hoblin, přes kukuřičnou, konopné pazdeří. Podestýlka se mění asi tak 1x týdně. Ale klec dezinfikujeme dle potřeby-asi tak 1x za měsíc. V kleci by měl  být seníček z vrchu překrytý aby nedošlo k poranění činčilky a domeček (ukotvený). Jako domeček může sloužit i trubka, ale zabezpečená tak, aby nemohla činčilku zranit


Činčilí zbarvení

neboli barevné mutace. Jako každé zvíře v lidské péči, tak i činčila prošla změnou části genetických kódů a postupem času se objevilo několik barevných mutací. Dnes rozeznáváme tyto barevné mutace:

-standard grey-je standardní šedá barva
-bílá-wilson
-černá-ebony
-béžová-beige
-stříbrná-silver
-hnědá-tan
-fialová-violet
-safírová-sapphire

+další jejich křížení (TAN A TOV)
Nejvzácnější činčily jsou Royal Persian Angora, Blue diamond, Blue slate a Gold bar

Základní barevné mutace

Standard grey
Tato barva je nejrozšířenější. Tato mutace má tmavá záda (tmavě šedá až černá), boky má modrošedé, bříško bílé a jasně značené. Má černé oči ačerné uši. Jsou základem pro chov, protože všechny další barevné muace se s nimi mohou křížit, a tak se zaručuje kvalita chovu. Chovají se v těchto barvách-střední, středně tmavý, tmavý a extra tmavý. Světlé zbarvení se moc neobjevuje.

Wilson White

Bílá, stříbrná či stříbřitě bílá barva kožíšku, černé uši a oči. Může se klidně objevit i černý proužek na ocásku. Většinou se činčily rodí se standardními znaky a vznikají mutace Mosaic, White silver mosaic, Silver.

POZOR!! LETÁLNÍ FAKTOR-NIKDY NESMÍME KŘÍŽIT DVA BÍLÉ JEDINCE

Black Velvet

Hlava a záda činčily mají leskou černou barvu, boky má světlejší šedé, bříško je bílé nebo stříbrné, oči jsou černé až šedé a uši také. Specifické znaky pro tuto mutaci jsou: černé proužky na packách a černá maska na obličeji. Srst je jemná a sametová (velvet=samet). Běžně se vyskytují 4 odstíny-extra světlý, středně tmavý a tmavý.

POZOR!! LETÁLNÍ FAKTOR-NIKDY NESMÍME MÍT PÁR VELVET X VELVET

Beige 


a)Homo beige-barva srsti je výrazně světlá, bílé bříško, světle růžové uši a červené oči

b)Hetero beige-barva srsti je tmavě až světle béžová, bílé bříško a červené až rubínové oči. Tlapky má světlé (růžové) a růžové uši. Čím víc má činčila gen dominantnější, tím je světlejší.

Homo beige

Hetero beige

Black Ebony

Srst je černá, uši a oči také. Nemají bílé bříško. U této mutace nehrozí letální faktor, tudíž můžeme jedince křížit mezi sebou.

Light ebony

Srst je tmavě šedá, bříško a boky jsou světle šedé


Medium ebony

Srst je tmavě šedá s černými zády a kořenem ocasu. Boky jsou šedé a bříško je tmavě šedé. Oči má černé a uši šedé.


Dak ebony

Srst je celočerná, bříško a boky jsou o něco světlejší. Oči a uši jsou šedé až do černa.


Extra dark ebony

Srst je onyxově černá a to úplně všude. Oči jsou černé a ouška jsou šedá až do černa. Tato barevná mutace je optická stejná, jako Ebony homo.


Light ebony

Medium ebony

Dark ebony

Extra dark ebony


Recesivní mutace


Afro violet

Srst je fialově šedá, oči černé, uši šedofialové. Celkově bývají drobnější oproti ostatním mutacím. Obecně platí, že světlejší zbarvení jsu spíše vyjímkou a tím pádem jsou vzácnější, než tmavší zbarvení. NEKŘÍŽIT S JINÝM VIOLETEM, GENERACEMI FIALOVÁ BARVA HNĚDNE COŽ JE CHOVATELSKY NEŽÁDOUCÍ, LEPŠÍ JE POŘÍDIT K VIOLETOVI NOSITELE GENU VIOLET-VC!

Standard+violet=miminko je standard, nositelem genu violet (VC)

Sapphire

Srst je šedá, s nádechem do modra, bříško je bílé, oči tmavě modré až černé a ouška jsou u hlavy růžová a přecházejí do šedomodra.

Standard+sapphire= miminko standard, nositelem genu sapphire (SC)




Goldbar

Srst je zlatavá s bílou podsadou a bílým bříškem. Oči jsou tmavě červené nebo černé. Tato mutace se dá vyšlechtit jen z genových zvířat. Pokud ho zkusíte zkřížit se standardem, budou miminka opět jenom standard.


Charchoal

Velmi se podobá odstínu Ebony light. Ovšem tato mutace má nádech hnědé barvy. 


Deutsch Violet (německá fialová)

Srst je tmavě fialová a má nádech do modra.


Blue Diamond (Ice Blue-ledově modrá anebo také violet Sapphire)

-Standard SC/AVC + standard SC/AVC

Srst je světle modrá, na bokách přechází do bílé. Bříško je bílé také. Oči jsou modré, černé nebonačervenalé. Uši jsou namodralé až růžové. Z této mutace mouhou být vyšlechtěny další barevné mutace-ebony diamond, beige diamond, whitw diamond, pink white diamond, ...


Další typy srsti


Dwarf

Recesivní mutace. Jedná se o zakrslou mutaci. Je o polovinu menší, má kratší tlapky a ocásek než činčila lanigera. Váží kolem 300-450 gramů. Odchov této mutace je velmi náročný, doporučuje se se křížit samičky DC (nositel genu Dwarf) se samečkem Dwarf.

Royal Persian Angora

Srst je dlouhá (kolem 6 cm) a jemná. Na tvářích a ocásku je srst dlouhá až 8 cm. Barevně se vyskytují ve standardním, béžovém, černém. růžovobílém a bílém zbarvení. 

Rexfell

Jedná se očinčilu, jejiž srst je po celém těle vlnitá. Chlup je po celé délce vlnitý, nikoli rovný, jako u činčily lanigery.

Blue Slate

Srst je šedomodrá, na obličeji má černou masku, bříško má bílé, oči jsou černé a uši šedé. STOUTO MUTACÍ SE POJÍ LETÁLNÍ FAKTOR.


Základní zkratky a pojmy


TOV-Touch Of Velvet-sametový dotek. Alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Velvet (Black= Brown)

EC-Ebony Carrier-nosič genů Ebony. Alespň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Ebony (gen se projeví v další generaci)

VC- Violet Carrier-nosič genu Violet. Alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace violet (gen se může projevit při křížení s Violet či VC v další generaci)

SC-Sapphire Carrier- nosič genu Sapphire. Alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Sapphire (gen se může projevit při křížení se Sapphire či SC v další generaci)

VC/SC-Violet-Sapphire Carrier-nosič genu Violet i Sapphire. Jeden z rodičů má v sobě geny mutace Violet a Sapphire, případně jeden má gen Violet a druhý Sapphire (křížením s Violet či Sapphire popř. s VC, SC nebo VC/SC se může daný gen projevit v další generaci)

DVC-Deutsch Violet carrier-alespoň jeden z rodičů má v sobě gen mutace Deutsch

TAN-spojení béžové a ebony barvy = beige ebony



Letální faktor

Letální (smrtelný) faktor je geneticky (dědičně) podmíněná změna organismu vedoucí k neschopnosti plodit životaschopné potomstvo s jedincem specifického genotypu (genetická výbava). Způsobuje úmrtnost mláďat a ohrožuje život samice.

U činčil toto znamená, že bílí jedinci se nesmí pářit s jinými bílími jedinci (wilson white, silver, mosaic, pink white, white ebony) a jedinci velvet se nesmí pářit s jedinci velvet, TOV a potomky TOV (linie TOV).


Seznámení činčil

V první řadě se obrňte trpělivostí. Seznámit činčilky chce pevné nervy a v případě problémů rychlý zásah.

Seznamování činčilek se neobejde bez bitek, prskání, štěkání a bez vytrhaných chlupů. Pamatujte na to, že velkou roli hrají vzájemné sympatie.

Činčily seznamujeme vždy po skončení úspěšné karantény!

Týká se to hlavně chovů, kde se nachází 4 a více jedinců-


Jak na to?

Činčily seznamujeme v dopoledních hodinách, kde jejich aktivita je malá a je tu větší šance na úspěšné seznámení.

Po skončení úspěšné karantény, je potřeba, abyste klec s nováčkempřišoupli ke kleci původní činčily, po dobu alespoň jednoho týdne. Přišoupněte klec tak, abyste mezi klece mohli dát ruku. Nikdy nedávejte klec na těsno k sobě-činčily by se přes noc mohli pokousat. Činčily se navzájem cití a vidí - seznamování začne už tady. Klidně můžeme ob den prohazovat koupací písky - písek od jedné činčily dáme k druhé a obráceně - vzájemně se budou cítit i v  písku, a tak můžeme mírně urychlit zvykání si na pach nové činčily. Po týdnu je zkuste vyndat obě z klece a nechte jim výběh, jakmile se potkají a začnou se rvát, okamžitě zasáhněte! Pokud jsou v pohodě, tak druhý den zkuste dát činčily k sobě do 1 klece.

Metoda č.1: Obě do klece- novou činčilku jste si dovezli od chovatele v krabici či přepravce. Stávající činčilku vemte z klece a dejte jí k nováčkovi do krabice či přepravky. Nechte je tam, dokud nepřipravíte klec ke společnému bydlení. Vydesinfikujte a vymyjte klec - třeba něčím voňavým. Původní činčilka se nebude ve vyčištěné kleci cítit, tak jako by jí to všechno patřilo. Vyčištěním klece, vytvoříte neutrální půdu. Pak obě činčilky dejte do voňavé a čisté klece. Je důležité, abyste si sedli ke kleci a činčily pozorovali a v případě útoku zasáhli! Pozor! Rvát se můžou žačít klidně až po hodině. Pokud se nic během několika hodin neděje, vše je v klidu, tak pravděpodobně se činčilky se skamarádily a bydlet budou spolu bez problémů. Pokud na sebe budou prskat, štěkat a začnou se nahánět po kleci, je to normální. Pokud se činčilky začnou napadat, že teče krev, tak je čas nováčka vyndat a ubytovat ho do jiné klece, kterou přišoupněte vedle klece původní činčily. A tak po týdnu celou akci zopakujeme.

Metoda č.2: Přepravková metoda-velmi rychlé seznámení. Do malé přepravky dejte obě činčilky a jakmile se začnou rvát, tak s přepravkou zatřeste. Činčilky se rychle zklidní. Někteří činčiláři doporučují s přepravkou i chodit - prý to činčily uklidňuje a nutí ke spolupráci. Seznamování může trvat i celý den, ovšem někdy stačí jen hodina. Pozor! Někteří jedinci jsou velmi agresivní a třepání přepravkou je neodradí zabít druhou činčilu. Když třepání nepomáhá, okamžitě činčily rozdělte. A přejděte radši k jiné metodě. Když činčilky mají tendence se k sobě ještě tulit nebo si navzájem přehrabovat kožíšek, nic nebrání tomu, abyste je ubytovali spolu - tady též platí vytvořit v kleci ,,neutrální půdu"!


Metoda č.3: Klec v kleci - do velké klece dejte malou klec. Do malé klece dejte většího agresora - tu činčilu, která jako první útočí. Nechte je takhle, dokud se neuklidní a nebudou spolu vycházet. Tato metoda se většinou neobejde bez kousanců. 

Tyto metody jsou osvědčení a fungují!

Pokud se vám nepodaří činčilky spolu ubytovat, ani přes veškerou snahu, tak nevěšte hlavu, holt budete mít o jednu klec víc.


 

Tel.: +420 775 078 644
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky